-
Zucchini has a mild flavour, with the sweetness becoming more pronounced during cooking. Zucchini can be eaten raw, roasted or sauteed. A source of fibre, Vitamin A, Vitamin C and manganese.
Zucchini
- Regular price
- From $1.50 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- From $1.50 AUD
- Unit price
- per

-
Per kilo
Red Potatoes 1KG
- Regular price
- $4.99 AUD
- Regular price
-
$5.99 AUD - Sale price
- $4.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Sale -
Brown Onion Per Kilo
Brown Onions KG
- Regular price
- $2.49 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.49 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability

-
Gourmet Tomato are medium to large in size and develop a deep red and sweet flavour. Tomatoes continue to ripen in the fruit bowl and are best eaten at room temperature. Gourmet Tomatoes are very versatile and great raw, in salads, sauces and in cooking.
Gourmet Tomatoes (Round) Kg
- Regular price
- $8.99 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability

-
Iceberg Lettuce
Iceberg Lettuce
- Regular price
- $2.99 AUD
- Regular price
-
$4.99 AUD - Sale price
- $2.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Sale -
Cauliflower is a member of the cruciferous vegetable family along with Brussels sprouts, cabbage, broccoli, collard greens, kale, kohlrabi, rutabaga, turnips and bok choy. These vegetables all contain a compound that produces a strong, distinct odor that some find unappealing. But this family of vegetables also offers a wide range of health benefits and may reduce the risk of various types of cancer.
Cauliflower
- Regular price
- From $2.99 AUD
- Regular price
-
$4.50 AUD - Sale price
- From $2.99 AUD
- Unit price
- per
Sale -
New season USA Red Seedless Grapes
Product of USA
Red Seedless Grapes (USA)
- Regular price
- From $6.50 AUD
- Regular price
-
$18.99 AUD - Sale price
- From $6.50 AUD
- Unit price
- per
Sale -
Garlic is a plant in the Allium (onion) family. It is closely related to onions, shallots, and leeks. Each segment of a garlic bulb is called a clove. There are about 10–20 cloves in a single bulb, give or take.
Garlic grows in many parts of the world and is a popular ingredient in cooking, due to its strong smell and delicious taste.
However, throughout ancient history, the main use of garlic was for its health and medicinal properties.
Its use was well documented by many major civilizations, including the Egyptians, Babylonians, Greeks, Romans, and Chinese.
Scientists now know that most of garlic’s health benefits are caused by sulfur compounds formed when a garlic clove is chopped, crushed, or chewed.
Perhaps the most well-known compound is allicin. However, allicin is an unstable compound that is only briefly present in fresh garlic after it’s been cut or crushed.
The sulfur compounds from garlic enter your body from the digestive tract. They then travel all over your body, exerting strong biological effects.
Garlic heads (Each)
- Regular price
- $2.99 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability

-
Sweet potatoes contain important vitamins like beta carotene, vitamin C, and potassium. They also contain fiber and can support a nutrient-rich diet.
The sweet potato (Ipomoea batatas) is an underground tuber.
It’s rich in an antioxidant called beta carotene, which is very effective at raising blood levels of vitamin A, particularly in children.
Sweet potatoes are nutritious, high in fiber, very filling, and delicious. They can be eaten boiled, baked, steamed, or fried.
Sweet potatoes are usually orange but also found in other colors, such as white, red, pink, violet, yellow, and purple.
Sweet potatoes are only distantly related to regular potatoes.
Sweet Potato Small (KG)
- Regular price
- $3.99 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability

-
Packham Pears New Season
Packham Pears
- Regular price
- From $1.50 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- From $1.50 AUD
- Unit price
- per

-
250g
Baby Spinach
- Regular price
- $4.99 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.99 AUD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability

-
Sweet corn
Sweet Corn
- Regular price
- From $2.00 AUD
- Regular price
-
- Sale price
- From $2.00 AUD
- Unit price
- per













